Spring Framework Nedir?

Spring kısaca Java uygulamalarını düzgün bir alt yapıyla hızlı bir şekilde geliştirmek için kullanılan açık kaynak bir uygulama çatısıdır. En önemli özelliği modüler olmasıdır. Dolayısıyla JSF ya da Struts gibi sadece Controller katmanına karşılık gelir ya da Hibernate gibi sadece veri tabanı katmanına karşılık gelir diyemeyiz.

Temel özellikleri herhangi bir Java uygulaması geliştirmek için kullanılabilir. Dependency Injection sağlayan IoC Container sadece web uygulamalarında değil masaüstü programlarda da kullanılabilir.

Bunun yanında sadece Hibernate entegrasyonunu ya da JDBC abstraction layer modulünü (Spring Data) kendi uygulamanızın veri tabanı katmanında tek başına kullanabilirsiniz.

Spring ile uzak metot çağrım işlerini yine RMI ya da web servisleri kullanarak yapabildiğiniz gibi transaction yönetimini de ele alabilirsiniz. Eğitim verdiğim kurumların çoğu Spring Framework’ü sadece transaction yönetimi için kullanıyor.

Web uygulamaları geliştirmek için Java EE üzerine inşa edilmiş MVC Projesi ve yine uygulamanıza kolayca entegre edebileceğiniz AOP Modulü vardır.

Core Container, Data Access/Integration, Web, AOP (Aspect Oriented Programming), Instrumentation, Messaging ve Test gibi 20 alt projesi bulunur.

spring-overview

Versiyonlarına kısaca bakacak olursak :

2004 Spring 1 – İlk sürüm ve bütün temel özelliklerin geliştirilmesi
2006 Spring 2 – AOP eklenmesi
2007 Spring 2.5 – Annotation Wiring
2009 Spring 3 – JPATemplate düşürülmesi
2013 Spring 4 – Eski JVM desteği kaldırılarak tamamen yeni bir altyapı oluşturulması ve Java 8 desteğinin gelmesi.
Spring Framework ile uygulama geliştirmek için Eclipse üzerine eklenti kurabilir ya da bu eklentinin kurulu olduğu Eclipse tabanlı STS – Spring Tool Suite IDE‘sini kullanabilirsiniz.
Her bir projesi ile ilgili yazılarımı da en kısa zamanda paylaşacağım.
Kaynak : spring.io4169 defa okunduYorum Yazmak İstiyorum

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>